11 - Písčiny u Oleška

 

 

 

8. 1. 2014

Tento den byla provedena kontrola lokality. Počasí bylo na lednový den nezvykle teplé a slunečné. Kontrola proběhla na nejvzácnější části lokality, v místě bývalé střelnice, kde se ještě částečně zachovaly otevřené písčiny. Je nutné zabránit dalšímu zarůstání této plochy borovicemi a akáty a usazování humusové vrstvy na písečném podkladu a zachovat tak vhodné podmínky pro vzácnou vegetaci těchto písčin. Část této lokality je zachycena na fotografii ZDE, pořízené v den kotroly.

V rámci kontroly byla navštívena ještě další část území, kde se na malé ploše na okraji lesa, která zarůstá rákosem, vyskytuje přeslička zimní, která se podle zákona řadí mezi silně ohrožené druhy. Tuto přesličku si můžete prohlédnout mezi fotografiemi v pravém sloupci. Fotografie byla pořízena během této kontroly.

 

23. 10. 2013

Nařízením Ústeckého kraje byla vyhlášena přírodní památka Písčiny u Oleška. S celým zněním nařízení, které vyšlo vě věstníku právních předpisů Ústeckého kraje, se můžete seznámit ZDE.

 

13. 10. 2013

Navrhovaná přírodní památka je již zaměřena a v nejbližších dnech vyjde nařízení o jejím zřízení ve věstníku právních předpisů Ústeckého kraje. 

 

3. 7. 2013

V současné chvíli probíhá geodetické zaměření navrhované přírodní památky, která má být vyhlášena na ploše evropsky významné lokality Písčiny u Oleška.

  • přeslička zimní (Equisetum hyemale)
  • paličkovec šedavý (Corynephorus canescens)
  • smil písečný (Helichrysum arenarium)
  • šater svazčitý (Gypsophila fastigiata)
 
 

Nepoužívejte tyto fotografie bez souhlasu autora. Více informací ZDE.